PROČ JE ELEKTŘINA DRAŽŠÍ?

Nejvíce diskutovaným tématem v energetice je pro tento rok nárůst cen energií. Každému je asi jasné, že vlivem krize spojené s onemocněním Covid 19 půjde většina cen nahoru. Přemýšleli jste ale nad tím proč jde nahoru i cena energii?

Důvodů je samozřejmě víc a to nejen zvýšená poptávka po komoditě vlivem znovu otevřených průmyslových výroben. Dva hlavní důvody si rozebereme níže.

Emisní povolenky

Co jsou emisní povolenky? Každá větší společnost, která vypouští do ovzduší zplodiny (zejména CO2), má od roku 2005, kdy vstoupil v platnost tzv. Kjótský protokol, povinnost zaplatit za každou tunu CO2 poplatek - emisní povolenku. V případě, ze firma emisní kvótu překročí, je povinná si další emisní povolenku nakoupit dodatečně. Emisní povolenky lze obchodovat na burze, ale jejich cena se oproti předchozím letem výrazně liší. Zatímco v loňském roce se pohybovala okolo 20-25,- €, 4. května 2021 se cena “vyšvihla” až na závratných 50 € (1 272,5 Kč - kurz 28.6.2021) za tunu (zdroj: ekolost.cz).

Uzavírání jaderných a hnědouhelných elektráren

Již v roce 2011 Německo rozhodlo, že do konce roku 2022 zruší výrobu ve všech 17 jaderných elektrárnách. Toto rozhodnutí způsobí velké výpadky ve zdrojích elektřiny, které musí být nahrazeny. Německo se chystá tyto výpadky nahradit obnovitelnými zdroji, které jsou ale dotované a tím také vstupují do koncové ceny elektřiny. Německo také nekompromisně ukončí spalování hnědého uhlí a to do konce roku 2038.

Pokud se k tomuto radikálním postoji připojí i ostatní země, můžeme očekávat výrazně vyšší nárůst ceny elektřiny i v dalších letech.

Dalším důvodem je samozřejmě potřeba rozhýbat ekonomiku společně směnovou politikou centrálních bank. Ty na krizi spojenou s onemocněnímCovid 19 reagovaly masivní expanzí peněz do oběhu. Tento zásah znehodnocujecenu zboží i služeb. Výsledkem je nárůst cen nejen drahých kovů, nemovitostí a již zmíněných služeb, ale také cen energií.

Sami jsme zvědaví, jakým způsobem se budou ceny energií vyvíjet dál, ale naše predikce není příliš optimistická. Pokud opravdu nemáte chuť investovat svůj čas do sledování trhu s energiemi, máte tady nás. Na naší domovské stránce naleznete porovnávač cen energií, který aktuálně srovná ceníky energií a individuální nabídky. Již více než 10 let se nám daří zajišťovat pro naše zákazníky ty nejvýhodnější z nich.

KONTAKTUJTE NÁS

Vyberte pro sebe toho nejlepšího dodavatele energií

Adresa

Podhorská 377/20, 466 01, Jablonec nad Nisou
Vaše zpráva byla odeslána. Děkujeme Vám!

Adresa:

Český spotřebitelský servis energií s.r.o.
Podhorská 377/20
Jablonec nad Nisou
Tel.: +420 737 225 960 (9:00–16:00)
E-mail: strakal@porovnanienergii.cz

 

Mapa