BUDOUCNOST, NEBO SCI-FI?

Solar Air Water Earth Resource

Ve vzácné chvilce volna jsme narazili na internetu na článek https://www.czexpo.com/s-a-w-e-r/

Pohádka? Science fiction? Na první pohled ano - přeměna suché a horké pouště v zelenou krajinu s využitím pouhé sluneční energie a vzduchu. Na vývoji úžasného zařízení, které velmi účinně získává vodu z pouštího vzduchu za pomoci sluneční energie, se podílí Univezitní centrum energeticky efektivních budov a Strojní fakulta ČVUT. Tuto dvojici doplňuje Botanický ústav Akademie věd ČR, který vyvíjí systém na částečné využití získané vody pro oživení půdy tak, aby se stala vhodnou pro pěstování rostlin i v extrémních pouštních podmínkách.

Není to ani pohádka, ani science fiction. Je to skutečnost, která bude možná v budoucnu velmi podstatná pro další život lidstva na zeměkouli. A možná nejenom v pouštních oblastech. V posledních letech či dokonce desetiletích bojujeme také u nás na jedné straně s povodněmi a na druhé s dlouhotrvajícím suchem. Kdo ví, jak se tato situace bude dál vyvíjet?

Proto bychom chtěli poděkovat Univerzitnímu centru energeticky efektivních budov (UCEEB.cz), Strojní fakultě a Botanickému ústavu, za jejich spolupráci na něčem tak zajímavém a užitečném. Věříme, že takových projektů je hodně, jenom o nich nevíme. Chtěli bychom se přimluvit, aby tyto informace měly v mediálním prostoru více místa ve formě, která je přístupná a pochopitelná i nám laikům. Možná si tak uvědomíme, že naše doba není jenom časem hádek, spěchu a mamonu. Je to také období, kdy vznikají zajímavé projekty důležité pro nás všechny!

KONTAKTUJTE NÁS

Vyberte pro sebe toho nejlepšího dodavatele energií

Adresa

Podhorská 377/20, 466 01, Jablonec nad Nisou
Vaše zpráva byla odeslána. Děkujeme Vám!

Adresa:

Český spotřebitelský servis energií s.r.o.
Podhorská 377/20
Jablonec nad Nisou
Tel.: +420 737 225 960 (9:00–16:00)
E-mail: strakal@porovnanienergii.cz

 

Mapa