NOVÝ SYSTÉM ENERGETICKÝCH TŘÍD

Od 1. března 2021 se u vybraných spotřebičů mění štítky s označením energetických tříd. Co se stane s označeními A+, A++ a A+++ a kolik tříd nově na výrobcích najdeme?


JEDNODUŠŠÍ A PŘEHLEDNĚJŠÍ

Doba jde dopředu a stejně s ní i vývoj spotřebičů s nižší energetickou účinností. Tu již 25 let spotřebitelům interpretují energetické štítky na elektrických zařízeních. V posledních letech však škála přestávala být přehledná. Pouze přibývala znaménka + u třidy A. Ta již na štítcích nenajdeme.

„Nebude to znamenat, že by se zhoršila energetická účinnost výrobků. Dnešní nejúčinnější výrobky ze třídy A+++ budou nově zařazeny do nižší energetické třídy, aby byl umožněn další vývoj účinnějších výrobků, které budou následně označeny třídou A,“ říká René Neděla, náměstek sekce energetiky MPO.

Nově se na vybraných spotřebičích setkáme se stupnicí A až G, která je nejen přehlednější, ale již počítá s rezervami pro budoucí nižší energetickou náročnost nově vyvinutých spotřebičů. V praxi to znamená, že stávající třídy A+, A++ a A+++ se přesunou např. do tříd B, C, D.


KTERÝCH SPOTŘEBIČŮ SE ZMĚNA TÝKÁ?

Nový systém energetických tříd zatím platí od 1. března pouze pro vybrané spotřebiče. Patří mezi ně chladničky a mrazničky, pračky a kombinované pračky se sušičkami, myčky nádobí, televizory, monitory a elektronické displeje. Od 1. září se pak nově objeví na světelných zdrojích.

O tom, že se energetické štítky vyplatí sledovat a spotřebiče s nízkou energetickou účinností jsou investicí, která se dlouhodobě vyplatí, není pochyb. Nemalé peníze za elektřinu však ušetříte i se správným dodavatelem energií. Stačí si srovnat ceny energií a již brzy začít šetřit.

KONTAKTUJTE NÁS

Vyberte pro sebe toho nejlepšího dodavatele energií

Adresa

Podhorská 377/20, 466 01, Jablonec nad Nisou
Vaše zpráva byla odeslána. Děkujeme Vám!

Adresa:

Český spotřebitelský servis energií s.r.o.
Podhorská 377/20
Jablonec nad Nisou
Tel.: +420 737 225 960 (9:00–16:00)
E-mail: strakal@porovnanienergii.cz

 

Mapa